porady

Eutanazja w warunkach domowych

Podjęcie decyzji o uśpieniu naszego pupila (niezależnie czy chodzi o psa, kota, królika, szczura czy chomika) jest jedną z najcięższych decyzji jakie podejmujemy w ciągu naszego życia. Nasi bracia mniejsi kochają nas bezwarunkowo, pomagają nam w trudnych chwilach, a często są naszymi jedynymi przyjaciółmi. Mając to na uwadze podjęcie decyzji o eutanazji wydaje się być jeszcze trudniejsze.

Eutanazja/uśpienie w warunkach domowych?

Tak, jest to jak najbardziej możliwe i wykonalne. Dom jako miejsce bytowania naszego pupila jest znanym mu środowiskiem. Zwierzę otoczone domownikami nie odczuwa stresu i jest dużo bardziej spokojne. Rezygnacja z transportu pozwala uniknąć dodatkowego cierpienia oraz bólu związanego z przenoszeniem czy przewożeniem naszego zwierzaka. Zacisze naszego domu pozwala także nam na przeżycie tej trudnej chwili w łagodniejszy sposób.

Czy to już ten moment?

Myśląc o odpowiednim momencie eutanazji/uśpienia zwierzęcia musimy zawsze w pierwszej kolejności pomyśleć o komforcie życia naszego pupila. Czy jego stan zdrowia utrudnia mu normalne funkcjonowanie lub sprawia mu ból? Czy pomimo stosowania leczenia przyczynowego, objawowego, przeciwbólowego lub paliatywnego jego stan się pogarsza? Jeśli tak i jeśli w danym momencie nie jesteśmy w stanie dalej ograniczać cierpienia naszego zwierzęcia decyzja o eutanazji wydaje się być tą właściwą.

Jak wygląda uśpienie/eutanazja zwierzęcia?

Po wezwaniu, w dogodnej dla Państwa chwili lekarz weterynarii zjawia się u Państwa w domu. W pierwszej kolejności poświęcamy chwilę czasu na rozmowę celem wytłumaczenia całej procedury. Eutanazja odbywa się dwuetapowo. Pierwszy etap polega na wprowadzeniu zwierzęcia w stan uspokojenia farmakologicznego i dalej w stan anestezji poprzez domięśniowe podanie środków anestetycznych. Po tym etapie zwierzę traci zdolność odczuwania bólu oraz zniesiona zostaje świadomość. W drugim etapie przystępujemy do wprowadzenia naszemu pacjentowi do jednego z dostępnych naczyń żylnych kaniuli dożylnej (tzw. wenflonu), przez który będziemy podawać środek usypiający. Po upewnieniu się, iż kaniula jest prawidłowo wprowadzona do naczynia żylnego i zapewniona jest jej drożność podajemy środek usypiający. Po krótkiej chwili następuje zatrzymanie pracy serca oraz zatrzymanie oddechu. Osłuchanie zwierzęcia przez lekarza weterynarii i potwierdzenie zatrzymania pracy serca i zatrzymania oddechu kończy całą procedurę.

Czy muszę być obecny/obecna przy usypianiu mojego zwierzęcia?

Nie ma takiej konieczności. Potrzebna jest jednak osoba, która na początku całej procedury pomoże lekarzowi podać pierwszy zastrzyk wprowadzający zwierzę w narkozę. Lekarz jest w stanie sam przeprowadzić resztę zabiegu. Wszelkie formalności (dokumenty, rozliczenie kosztów) można załatwić w pierwszej kolejności tak aby po wszystkim nie musieć już o nich myśleć.

Co potem?

Wielu właścicieli zwierząt często zadaje to pytanie. Otóż w świetle obecnie obowiązujących przepisów ciało naszego pupila należy oddać np. do placówki zajmującej się kremacją zwierząt towarzyszących. Firmy, które specjalizują się w tej dziedzinie przeprowadzają kremacje indywidualne lub kremacje zbiorowe w zależności od naszych oczekiwań. Prochy naszego przyjaciela mogą na nasze życzenie być przygotowane do odbioru w wybranej przez nas urnie.

Słowo eutanazja oznacza nic innego jak łagodną, dobrą śmierć. Sam zabieg traktujmy jako akt humanitarnego skrócenia cierpienia w momencie gdy wszystkie inne środki lub metody nie są w stanie tego cierpienia zmniejszyć. Poczucie winy, które często nam towarzyszy podczas eutanazji naszego pupila zamieńmy na dobre wspomnienia.

Nasz gabinet współpracuje z KREAMATORIUM DLA ZWIERZĄT LWIE SERCE, ul. Stefczyka 11, 20-151 Lublin.

Zapraszamy do działu kontakt w celu umówienia wizyty.